Evrensel Hafızlar Derneği Genel Sekreteri Ziya Salihoğlu, hafızlığın kitabını yazdı. Kendisi de hafız olan Salihoğlu, eğitimci yönüyle hafızlık eğitimine yeni bir bakış açısı getiriyor. Salihoğlu, hafızlıkla ilgili bugüne kadar bilinmeyen, ancak neredeyse tüm hafızların yaşadığı ilginç bir bilgiyi de açıklıyor: “Hafız olacak kişi rüyasında hafız olacağını görür.”

Evrensel Hafızlar Derneği Genel Sekreteri Ziya Salihoğlu, kaleme aldığı Başarı Başarılı Hafız Olma ve Yetiştirme Metodları isimli kitabıyla hafızlık müessesesine ilginç bir ışık tutuyor.

Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan ve 'Sizin en hayırlınız Kuran'ı öğrenen ve öğretendir' Hadis-i Şerifi'yle başlayan kitap başarılı hafız olmak isteyenlere kulavuz niteliğinde. Beş kitap halinde yayınlanacak olan kitabın ilk serisi öyle bir ilgiyle karşılanmış ki, şimdiden üçüncü baskısını yapmış.

Peki nedir bu kitabı diğerlerinden farklı ve cazip kılan? Bu soruyu kitabın yazarı Ziya Salihoğlu cevaplıyor. Kitabı yazmadan önce bir çok hafızla konuşup araştırma yapan Salihoğlu en önemli sorulardan birini şöyle cevaplıyor; "En ideal hafızlık yaşı buluğ çağı öncesi. Fakat bazı istisnalarla bu yaşın da altına inilebiliyor, ya da üstüne çıkılabiliyor.

" Yazar, en küçük hafızlık yaşı ile en büyük hafızlık yaşı için iki örnek veriyor; En küçük yaş rekoru Muhammed Serdar Cevherli isimli minik bir hafıza ait. Hafızlığa 4 yaşında başladı, altı yaşında tamamladı. İzmirli Fatma Örtülü nine ise büyük bir azimle, hergün yarım sayfa ezberleyerek dörtbuçuk yılda, 69 yaşındayken hafız oldu." Salihoğlu her yaşta hafızlık yapılabileceğinin altını çiziyor ve sistemdeki bir çelişkiye de şöyle değiniyor; "Hafızlık için en ideal yaşın buluğ çağ öncesi olmasına rağmen, resmi olarak hafızlık yapamıyorsunuz. Bu sebeple gayri resmi Kur'an kurslarının önü açılmış oluyor."

30 Mayıs 2010 tarihli röportajın devamı için tıklayınız. http://www.yenisafak.com/yenisafakpazar/ruya-goren-hafiz-oluyor-259974